Cirkus pro velký kluky

Cirkus pro velký kluky

Cirkus pro velký kluky

American Motor Show

Je víkend, to se ve městě i v okolí pořád něco děje.

V sobotu jsme pracovali, vybírali jsme poslední dekorace do bytu investora z ČR, který bude co nevidět přeměněný na turistický apartmán. Je to 3+1 v centru s balkónem a dostaneme se na cca 85.000 EUR pro nově rekonstruovaný byt, včetně nového nábytku, spotřebičů, vybavení ložním a koupelnovým prádlem a vybavení nové kuchyně.

 

Za to v neděli jsme si udělali ne španělský, ale americký večer. Pro velký úspěch se tu opakovala American Motor Show, kterou jsme v srpnu nestihli.

Bylo úplně plno, fronta na lístky měla snad 200 metrů. Show byla na kraji města, v místech, kde se konají fiesty a tak je tu dost místa i pro všechna auta návštěvníků a nikoho nerušila. Na podobné akce je ve Španělsku parádní zázemí.

Začalo to po osmé večer a jelo se skoro až do jedenácti. Bylo to pěkný. Dveřma napřed, to pořád baví. Řev motorů, spálený gumy, americký hip hop a cola s hot dogem. Děti nadšené a tatínkové taky. I taková je Andaluzie.

Léto v září nekončí, neděle v Cádizu

Léto v září nekončí, neděle v Cádizu

Léto v září nekončí, neděle v Cádizu

Září – nejlepší léto pro místní

V polovině září se už střední Evropa připravuje na topnou sezónu, ale u nás na jihu začíná to pravé léto. Turistů ubylo a letní charakter počasí vydrží až do listopadu. Moře zůstává teplé a pláže přes týden jsou skoro bez lidí. Září a říjen mají místní nejraději. Jsme už taky místní a dáváme za pravdu.

Když je čas, vyrazíme v neděli na výlet. V okolí je tolik krásných míst – města a vesničky jak z pohádky, hory, přírodní parky, jezera, moře a oceán.  

Dneska jsme byli v Cádizu. Sem chodíme rádi. Cádiz má svoji neopakovatelnou atmosféru, je takový důstojný a sebevědomý. Jak by ne. Toto místo je osídleno nepřetržitě už 3.000 let! Je to pravděpodobně vůbec nejstarší město v celé Evropě.

Pláže ve městě jsou často chráněné vlnolamy, nebo jsou součástí přístavu pro malé loďky. Ideální pro malé děti i plavání. Na jih je Cádiz spojený úzkou šíjí s pevninou, kde na vnější straně je nekonečná, divoká a prázdná pláž. Připomíná pláže kolem města Cumbuco v severní Brazílii.

Ve městě jsou slyšet i jiné jazyky než je špalnělština, obsazenost ubytování je tady vysoká po celý rok. Ceny ubytování jsou tu ale vyšší, tak mnoho turistů bydlí v El Puerto de Santa María a do Cádizu si dojedou lodí nebo autem.

V Cádizu najdete všechno. Široké celoročně kvetoucí promenády a náměstí s palmami a vodotrysky, luxusní butiky světoznámých znašek, nebo městskou tržnici plnou barev a vůní. Rádi zajdeme na tapas do některé z místních hospůdek mimo hlavní trasy, jako jsme to udělali dnes.

 

Slunce tu zapadá zhruba o hodinu a půl déle než v Česku, zapadá přímo do moře. Je to každodenní hra barev a stínů.

Až se přijedete podívat, určitě si vyhraďte čas na návštěvu Cádizu. Je tu toho tolik k vidění. V jižní Andaluzii, tedy ani v Cádizu nikdo obzvlášť nespěchá. Lépe je rezervovat k prohlídce dva dny a vychutnat si zdejší genius loci.

Španělská Fiesta – Svátek patronky města

Španělská Fiesta – Svátek patronky města

Španělská Fiesta – Svátek patronky města

Fiesta Virgen de los Milagros – Panna zázraků

Osmého září je velký den ve městě. Podle pověsti se králi Alfonsovi X. Moudrému opakovaně zjevovala Panna Maria a konala zázraky. Bylo to v r. 1264 kdy dobyl islámskou mešitu a přestavěl ji na opevněný kostel, nyní městský hrad v centru – Castillo de San Marcos. Od té doby se město jmenuje El Puerto de Santa María a místní tento den každoročně patřičně slaví. Panna zázraků je patronka a trvalá strarostka města.

Oslavy začínají už pár dnů předem. Hlavní den je 8. září a následující den, 9.9. je školní volno, aby děti mohly být večer déle na oslavě. Letos byl kvůli tomuto svátku posunutý začátek školního roku na 10. září.

Fiesta je vždy důvod se pěkně obléknout a vyrazit do města. Jdou skoro všichni. Šance, že potkáte kamarády a známé je velká. Taky si něco dáme, ne?

Program je od rána, ale hlavní bod je průvod. Vyráží v půl osmé večer z katedrály a prochází městem až do zhruba půl jedenácté. Náměstí a ulice na trase jsou plné lidí. Stejně jako nazdobené balkony. Dole na nábřeží je lunapark pro děti a stánky s místními specialitami pro rodiče. Restaurace, bary a cukrárny kolem v centru  jsou nacpané k prasknutí. Město je plné i po půlnoci, dospělí i děti mají fiestu. Noc je ještě mladá, zítra je přece volno!

Tradice u nás na jihu ještě žijí. Místní jsou na ně patřičně hrdí a cítí se zapojeni do dění ve městě. Ostatně bez stovek dobrovolníků by to ani nešlo. Za věhlasnými fiestami se sem sjíždějí lidé z blízka i daleka. Pomáhá to zároveň i místním podnikatelům, kteří mají plné restaurace, cukrárny a penziony. Taxikáři se nezastaví a zkrátka nepřijdou ani prodejny nebo třeba kadeřnictví. Viva la fiesta!