Léto jsme měli vyprodané. Zase.

by

… a to tak, že 20x

Po delší době píšu co je u nás na jihu nového. Letos na konci zimy nám přibylo dalších sedm nově pořízených apartmánů pro naše klienty. Na pláži i v centru, velké i malé, nové i starší… Všichni samozřejmě chtěli na hlavní letní sezónu už být v provozu. Bylo to hrozně náročné – během nějakých 20 týdnů zařídit vše potřebné pro 7 bytů, od administrace vlastní koupě, přes remodelaci + upgrade bytů na apartmány, jejich vybavení, zařízení, až po upload na Booking.com a Airbnb a spuštění ostrého provozu. Vše osobně hlídáme a zařizujeme, byli jsme skutečně úplně zahlceni.

Ale podařilo se. S 20 apartmány v provozu jsme už příjemná rodinná firma, ročně generujeme tisíce rezervací a desítky tisíc přespání našich hostů. A také již stovky tisíc EUR zisku pro naše klienty.

El Puerto de Santa María omývají vody Atlantiku. Máme zde 16 km písečných pláží a neopakovatelnou atmosféru, trochu připomínající Rio de Janeiro. Život zde běží jinak než v Madridu nebo Barceloně.

Hlavní sezóna je léto a většina turistů je stále ze Španělska. V létě dnes teploty ve vnitrozemí, i jen pár kilometrů na sever od nás, často přesahují 40º C. Zajet k nám na jih a ochladit se ve vlnách je nejjednodušší cesta k moři pro miliony Španělů. Město se nám v létě nafoukne o 100 tisíc turistů, populace se zdvojnásobí.

Školní prázdniny tu máme zhruba od 20. června do 10. září. To je také období, kdy vytvoříme většinu zisku pro naše klienty. Zhruba 55% příjmů představují měsíce červenec a srpen.

V letních měsících nejen že máme vyprodáno téměř na 100%, ale i letní ceny jsou i víc než trojnásobné proti cenám v zimě. Prodáme všechny pokoje za ceny i 300€ za noc, na pláži klidně 2x tolik. Pokud je v místě nějaký festival, nebo třeba Moto GP v Jerezu, ceny ubytování se dál násobí.

Pro naše majitele z ČR a SR je rozhodně lepší využít letní sezónu k pronájmu a na dovolenou jet jinam. U nás je krásně i mimo hlavní sezónu. Příjemné léto, sezóna ke koupání a nebe bez mráčku je zde od května do října. A zdejší zimy, nejchladnější je leden, se dají přirovnat k září v Česku. Je to výborné období na poznávání okolí, sporty, turistiku.

Reality na jihu Investicni reality ve Spanelsku od akvizice po zuroceni

My v létě na dovolenou neodjíždíme, chceme být v dosahu pokud by bylo třeba. Máme stovky hostů každý den bez možnosti náhradního ubytování v případě problému. Navíc většina hostů jsou Španělé, takže skoro všichni mi denně volají 🙂

Takto vypadaly naše rezervace letos v srpnu, bílých míst zůstalo jen málo:

Investicni reality ve Spanelsku Reality na jihu
Reality na jihu investicni reality ve Spanelsku

V září ještě doznívá obsazenost hlavní sezóny, ale od října do půlky února se pronajímají převážně jen víkendy nebo samotné soboty. V této době jsou nejlepší podmínky k nákupu. Do hlavní sezóny je celkem daleko a tak jsou ceny k nákupu nejpříznivější.

Silnější sezónu od poloviny února nastartují karnevaly v Cádizu a u nás v El Puertu. Na jaře se všude konají různé slavnosti, fiesty, poutě a začínají se objevovat i zahraniční turisté.

Silné velikonoce už sezónu pomalu překlopí k létu. Touto dobou už také míváme zhruba polovinu prázdninových termínů rezervovaných.

Momentálně připravujeme k provozu další dva apartmány. Ceny nemovitostí u nás na jihu setrvale rostou, i když inflace je tu poloviční než v ČR a sazby hypoték jsou třetinové, kolem 2,5%. Stále se tu dá pořídit metr čtvereční bytu za nějakých 1.500€, necelých 37.000 Kč. Přitom ceny v Malaze se v podobných lokalitách pohybují kolem 3.500 EUR/m2, tedy stále více než dvojnásobek.

Nebude to ale trvat věčně. Místní letiště v Jerezu de la Frontera 15 km od nás minulý týden oznámilo zdvojnásobení přepravní kapacity pro rok 2023. Z jednoho na 2 miliony pasažérů ročně.

Aerolinky Ryan Air jednají s Jerezem o zřízení centrály pro jižní Evropu a Afriku na zdejším letišti. U nás v El Puertu je patrný nebývalý příliv silných investorů ze Španělska i zahraničí. A to do všech sektorů, od turismu přes logistiku, služby, dopravu i průmysl.

El Puerto de Santa María má proč, má kam a bude růst. Zrychlený nárůst cen nemovitostí u nás na jihu je neodvratný. Asi se spolu s tím lehce posune charakter města, ale to už je na jiný článek.

 

Posílám pozdravy od nás z jihu.

Oldřich Karas,

El Puerto de Santa María 30.10.2022

Please follow and like us: