Costa de la Luz

 

Zde vám vyhledáme nemovitost. Pomůžeme vám najít agenturu pro správu, pokud budete mít zájem

Costa de la Luz – to nejlepší z Andaluzie, jižní pobřeží Atlantiku 

Costa de la Luz se nachází na jižním pobřeží Španělska, na pobřeží Atlantiku, od města Tarifa na západ až k hranicím s Portugalskem. Costa de la Luz je skutečně ohromující destinací, která návštěvníkům nabízí dokonalou kombinaci přírodních krás, kulturního bohatství a vřelé pohostinnosti. Vyzdvihl bych několik zajímavostí, které z něj dělají jedinečné a zvláštní místo.

Na rozdíl od Costa Blanca nebo Costa del Sol, Costa de la Luz vyniká nedotčenou přírodní krásou, autentickou španělskou kulturou a uvolněnou atmosférou. Ceny jsou zde nižší než jinde na pobřeží. Díky menšímu počtu turistů a uvolněnějšímu tempu života je Costa de la Luz perfektní destinací pro ty, kteří chtějí trávit svůj volný čas mimo přeplněné aglomerace na pobřeží Středozemního moře. Costa de la Luz je místo, kam jezdí Španělé na dovolenou.

Pláže Costa de la Luz jsou jedny z nejpůvodnějších a nejmalebnějších ve Španělsku. Tyto pláže s více než 200 kilometry zlatého písku a křišťálově čisté vody nabízejí ideální místo pro opalování, koupání a relaxaci. Ať už hledáte klidnou zátoku, živou pláž se spoustou vybavení nebo nejlepší místo v Evropě pro vodní sporty, Costa de la Luz má pro každého něco.

Další skvělou vlastností Costa de la Luz je teplé a slunečné počasí. Klima na Costa de la Luz je mírné a příjemné po celý rok. Máme tu dlouhé slunečné dny v létě, kdy slunce zapadá až kolem 22. hodiny večer. Teploty se přes den drží nejčastěji kolem 28 stupňů, čtyřicítky u nás nehrozí. V zimě se díky Atlantiku drží příjemné teploty s denními maximy kolem 20 stupňů. S více než 330 slunečnými dny v roce budete mít spoustu příležitostí, jak se opalovat a užívat si venku.

Pokud jde o jídlo, Costa de la Luz je skutečným rájem pro gurmány. Regionální kuchyně je lahodnou směsí španělských a maurských vlivů. Zahrnuje čerstvé místní mořské plody od zdejších rybářů, zeleninu a olivový olej, tradiční dušená jídla a řadu dalších pokrmů připravovaných z lokálních surovin. Je zde také spousta místních a specifických vín a piv, stejně jako vyhlášené sladké dobroty, například churros. Návštěvníci si mohou vychutnat řadu kulinářských specialit v mnoha restauracích, tapas barech a kavárnách rozesetých po celém regionu. Naštěstí u nás stále převažují restaurace s místní andaluz kuchyní.

Milovníci přírody si také zamilují Costa de la Luz pro jeho rozmanitou a ohromující přírodní krajinu. V regionu se nachází několik chráněných oblastí, včetně národního parku Doñana, který je jedním z nejvýznamnějších mokřadů v Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Park je domovem široké škály volně žijících živočichů, včetně ohrožených druhů, jako je rys iberský a  orel královský.

Costa de la Luz má dosud původní atmosféru a zvyky. Populární oblasti Středozemního pobřeží Costa del Sol a Costa Blanca jsou dnes už příliš komercializované a turistické, často splývají do jedné nekonečné betonové a uniformní zástavby. Města a vesnice na pobřeží Costa de la Luz si dosud zachovaly svůj tradiční šarm a charakter, díky čemu jsou skvělou destinací pro ty, kteří chtějí zažít skutečné Španělsko.

Zajímavé lokality

Zajímavých míst jsou zde desítky, vyjmenuji pár nejznámějších. Při osobním jednání mohu doporučit i další lokality, podle vašich preferencí.

Tarifa je okouzlující pobřežní město nacházející se na nejjižnějším místě Španělska. Probíhá tudy hranice mezi Středozemním mořem a Atlantickým oceánem. Tarifa, známá jako hlavní město kitesurfingu v Evropě, nabízí jedny z nejlepších podmínek pro kitesurfing a winfsurfing na světě. Konají se tu serály mistrovství světa v těchto sportech. Město je také známé svými dlouhými úseky pláží s bílým pískem, křišťálově čistou vodou a rušným nočním životem.

Zahara de los Atunes je malá rybářská vesnice, která se v posledních letech stala oblíbenou plážovou destinací. Vesnice se může pochlubit několika kilometry pláží se zlatým pískem, které jsou ideální pro koupání, opalování a vodní sporty. Město je také známé svými čerstvými mořskými plody, zejména červeným tuňákem, který se loví u pobřeží.

Conil de la Frontera je malebné městečko ležící na kopci s výhledem na moře. Město má dlouhou historii sahající až do fénické éry a nyní je oblíbeným turistickým cílem. Město se může pochlubit několika krásnými plážemi, včetně oblíbené Playa de los Bateles, která má křišťálově čisté vody a zlaté písečné duny.

Bolonia je odlehlá pláž nacházející se v přírodním parku nedaleko města Tarifa. Pláž je známá svými masivními písečnými dunami a křišťálově čistou vodou. Bolonia je také domovem ruin starověkého římského města Baelo Claudia, které musí navštívit milovníci historie.

Isla Cristina je okouzlující městečko ležící na malém ostrově na hranici mezi Španělskem a Portugalskem. Město se může pochlubit několika kilometry pláží s bílým pískem a křišťálově čistou vodou, která je ideální pro koupání, opalování a vodní sporty. Město je také známé svými čerstvými plody moře, zejména místními krevetami.

Sanlúcar de Barrameda je krásné pobřežní město s nádhernýmí písečnými plážemi. Je známý svým vínem Manzanilla, což je druh místní sherry vyráběného pouze v tomto městě a okolí. Místní kuchyně je vyhlášená, Sanlúcar je známý jako hlavní město gastronomie v Andaluzii. V srpnu se na místní 6 km dlouhé písečné pláži jezdí slavné mezinárodní koňské dostihy. Sanlúcar de Barrameda má také bohatou historii, která sahá až do římské říše.

Doprava – letecké spojení

Málaga

Nejčastěji používaným letištěm pro spojení ČR s Andaluzií je Málaga. Existují denně přímé lety Praha – Málaga od společností Smartwings, Ryanair a další. Let trvá zhruba 3 hodiny a dál na jih do Costa de la Luz potom nejčastěji autem. Nejblíže je Tarifa, 160 km, cesta trvá kolem hodiny a půl. K nám, do El Puerto de Santa María je to 215 km a jezdím to lehce přes 2 hodiny. 

Sevilla

Dalším letištěm s přímým leteckým spojením je hlavní město Andaluzie, Sevilla. Letos, v r. 2023 se poprvé otevírá přímé letecké spojení Praha – Sevilla od společnosti Ryanair. Zatím bude fungovat od 1. července do konce října. Když vidím, jak naplněné jsou celoročně všechny lety Praha – Málaga, nemám pochyby o tom, že toto spojení bude brzy celoroční. Věřím, že už od r. 2024, pokud ne zima 23/24.

Vídeň – Sevilla přímý let je dostupný celoročně. Je to příjemná varianta, navíc tento let nebývá tak přeplněný jako je Praha – Málaga.

Se Sevilla je výborné dálniční spojení na všechny směry jižního pobřeží Atlantiku. Je odsud také výborné spojení rychlovlakem. Sevilla je centrální bod s dostupností pro celé pobřeží Costa de la Luz.

Sevilla – El Puerto de Santa María je 100 km po prázdné dálnici, jezdím to za méně než 1 hodinu. Vlakem je to 45 minut.

Sevilla – Tarifa, nejvýchodnější bod, je 200 km, cesta autem do 2 hodin. A Sevilla – Huelva, u hranic s Portugalskem je 90 km, cesta méně než hodinu.

Jerez de la Frontera

Letiště v Jerez de la Frontera je z ČR zatím dostupné pouze s jedním přestupem, v Madridu nebo Barceloně. Letecké spojení trvá typicky 5-6 hodin, včetně přestupu. Jerez je 10 km od pobřeží, v centru Costa de la Luz. Od nás, El Puerto de Santa María, je to 15 minut na letiště v Jerezu. Letiště Jerez prochází v poslední době prudkým rozvojem. V r. 2023 se meziročně zdvojnásobí jeho kapacita na 2 miliony pasažerů. Přibudou přímé linky do Německa, Anglie, Francie, Dánska. A v plánu je další rozvoj, vybudování druhé ranveje a přístavba letištní haly. Jerez de la Frontera je poslední (!) letiště na pobřeží v celé jižní Evropě, které ještě nemá plný mezinárodní provoz. Vůbec nepochybuji, že během nejbližších let zde bude i přímé spojení s ČR.

Faro (Portugalsko)

Pro západní část Costa de la Luz, Huelva a okolí, přichází v úvahu i toto letiště, pár kilometrů za hranicemi v Portugalsku. Faro – Vídeň má přímé letecké spojení. Letiště Faro nemá dosud přímý spoj s ČR, zatím lze jen s jedním přestupem, případně využít charterové přímé lety. Z faro do Isla Cristina, nádherná oblast Costa de la Luz s plážemi s bílým pískem, je to 79 km a zhruba 45 minut cesty autem.

Gibraltar. Teoreticky lze použít i toto letiště v blízkosti Tarifa, ale uvádím ho zde spíše pro úplnost.