Proč mám rád Costa de la Luz, a proč bych ho doporučil i Vám

by

Nejjižnější místo kontinentálního Španělska. Evropy také. Atlantik. Slunce. Palmy. Písek. Je toho tolik, co se mi vybaví když se řekne Costa de la Luz.

Ano, tohle místo je jiné. Nepodobá se španělskému pobřeží na východě u Středozemního moře. Ani pobřeží Atlantiku na severu. Jižní pobřeží je takové ryzí, původní. Uvolněné a sebevědomé. Nikam se nežene a ví, že má co nabídnout. Na nic si nehraje, nemá to zapotřebí.

Díky vzdálenosti od severnějších částí Evropy sem mezinárodní turistický ruch začal přicházet mnohem déle. V době, kdy se na pobřeží Středozemního moře bourala původní španělská zástavba a na její místo se natlačily nekonečné betonové pásy hotelů a apartmánů, na jih k Atlantiku jezdili na dovolenou stále Španělé. V 70. a 80. letech se konečně prosadila ochrana historických center měst a u nás na jihu to nestihli zbourat. Proto to tu máme daleko hezčí a původní.

Zachovala se místní historická architektura, kterou můžete vidět také jinde na světě. Namátkou mě napadá stará Havana na Kubě, čtvrť Intramuros v Manile na Filipínách, Santo Domingo v Dominikáně, Caracas, Bogota, Quito, Mexico City… Tady všude jsem obdivoval španělskou architekturu předtím, než jsem poprvé přijel do El Puerto de Santa María, na jihu v provincii Cádiz. Ano, právě od nás z jihu vypluly slavné lodě a ukončily středověk objevením Ameriky. Ano, pořád vás tu obklopují budovy, které tu dobu pamatují.

Máme tu lokální specifická vína. U nás na jihu se nepije jenom bílé a červené. Máme tu místní světově proslulé typy vín, které nikde jinde na světě nenajdete. Fino, Oloroso, Amontillado, Pedro Jiménez, Palo Cortado, Manzanilla… Nepodobají se klasickým vínům, mají svou jinou typickou chuť a vůni. U nás ve městech jsou běžně vinařství přímo v centru nebo poblíž, kde se dají ochutnat tato vína přímo ze sudu. A každý místní bar a restaurace je nabízejí samozřejmě také. Mimochodem, ta socha, silueta býka, kterou je proslulé Španělsko pochází přímo od nás z jihu, z El Puerto de Santa María. Patří rodině Osborne, vinařům, kteří přišli z Anglie a usadili se u nás už v r. 1772 a vyrábí zde svá slavná vína označená touto siluetou býka.

Pláže tu máme nejhezčí z celého Španělska. Většinou jsou z jemného písku a jsou opravdu velké. Myslím kilometry dlouhé. A prázdné. Oceán střídá příliv a odliv dvakrát denně a při odlivu jsou pláže široké klidně i stovky metrů. Není problém najít si kus pláže jenom pro sebe a to ani v největší sezóně. Žádné kameny, ježci, řvoucí děti. Jenom slunce, moře a pohoda.

Oceán je majestátní. Žije tu daleko více ryb a mořských živočichů než v moři. Kousek od pláže lze ulovit padesátikilové tuňáky. Rybáři dovezou denně rozmanitý úlovek. Místní restaurace vaří z čerstvých místních ryb a plodů moře.

V nejjižnižnější části kontinentálního Španělska i celé Evropy, u města Tarifa se sbíhá Evropa s Afrikou. Oba kontinenty tvoří trychtýř, kterým pravidelně proudí vítr. V Evropě není lepší místo pro vodní sporty než právě zde. Písečné pláže tu mají desítky kilometrů. A také je v této oblasti možné pozorovat velryby a delfíny.

Běhat chodím nejraději na pláž. Jiní se tu procházejí nebo jezdí na koních. Jsou zde vhodné podmínky pro surfing, windsurfing, kitesurfing, sportovní rybolov, potápění, paddleboard, kajak. A to nejlepší, Slunce u nás zapadá do oceánu přímo před vámi. To na východním pobřeží neuvidíte. Každý večer můžete pozorovat jinou a neskutečnou hru barev a sledovat, jak se nakonec Slunce během pár minut potopí.

Místní, kteří bydlí a pracují u nás na jihu ještě nejsou zkažení z davů turistů. Nejste tu prvoplánově chodící peněženka. Restaurace převážně nabízí místní speciality jižní Andaluzie. Není to jako na pobřeží Středozemního moře, kde je těžké najít pravý tapas bar. Zahraniční turisté zde nejsou v převaze, v restauracích tu vaří pro sebe, pro místní. A jsou rádi, když přijdete, nehrají to na vás. Těžko se to vysvětluje, ale vidím a cítím ten rozdíl při mých cestách po Španělsku.

A je toho více, proč mám tak rád právě jižní Andaluzii, Costa de la Luz. Ale nechci vás nudit.

Chtěl jsem vám dát tip, kam se dá báječně uniknout z davu. Letos začne fungovat přímé letecké spojení Praha – Sevilla, tak bude z ČR k nám na jih zase o kousek blíže. Ceny nemovitostí jsou u nás daleko nižší než v ČR a stabilně rostou každým rokem, půlrokem. Narůstá počet turistů ze zahraničí i počet cizinců, kteří tu investují. Tak kdybyste někdy uvažovali koupit si na Costa de la Luz něco pro sebe, ozvěte se, nezávazně. Umím poradit i vyřídit komplet vše, co potřebujete. Navíc umím i hypotéku ve Španělsku. Nepospíchám. Najdete mě tady na jihu, až budete chtít.

Oldřich Karas

+34 640 366 876 (i WhatsApp)

+420 603 473 109

Please follow and like us: