Redesign apartmánů – jeden z klíčů k úspěchu

by

Před tím a potom – najdi 5 rozdílů

Krátkodobý turistický pronájem je komplexní byznys. Obsahuje realitní investování, online marketing, komunikaci v cizích jazycích, profesionální fotografii i design s nohama na zemi. A jako obvykle, ďábel se skrývá v detailu.

Zatímco realitní aspekt tohoto podnikání ovládají 3 klasická pravidla: 1.: místo, 2.: místo, 3.: místo, budu se dnes věnovat designu.

A protože cílem podnikání je zisk a návratnost, jedná se vždy o design s nohama na zemi, s omezeným rozpočtem.

Jak tedy postupujeme? Uvádím názorný příklad nedávné akvizice, kterou jsme provedli pro skupinu investorů z Česka. Jedná se historický dům v centru El Puerta de Santa María, který předcházející majitelé provozovali jako turistické apartmány. Výhodou zde bylo, že jsme nemuseli zásadním způsobem měnit dispozici.

Tady je pár aktuálních odkazů Apatrmánového domu po redesignu. Například na

Booking.com: Milagros Central Apartments

Airbnb: Milagros #2 Central Apartment, Milagros # 1 Central Apartment

Po akvizici jsme neporučili investorům ihned navázat a začít pronajímat apatrmány v původním stavu. Zdály se nám “poněkud” neveselé, studené, bez emocí. A emoce jsou velmi důležité. Navrhli jsme proto začít se změnou image apartmánů.

Jaký byl tedy postup?

Za prvé. Pryč s bílou. Malby, tapety.

Bílou jsme nechali nahradit krémovými teplými odstímy béžové, podobné písku na plážích.

Tapetování je relativně drahé, proto jsme použili jen pásy. Vybrali jsme místa tak, abychom rozbili a oživili velké plochy.

Volili jsme klasické květinové motivy, jedná se o historický dům. A také kaktusové prvky, kvůli navození pocitu tepla a zelené barvě.

V kuchyních hlavně na bílé obklady jsme použili tapety imitující staré dřevo, opět jen v pásech.

Za druhé. Osvětlení.

Někdy stačí vyměnit žárovku za jasnější v teplejším odstínu, jindy je třeba vyměnit celé světlo. Toto je velmi efektní a poměrně finančně nenáročné řešení.

A přidat lampičky, kde je třeba. Host nesmí mít pocit, že na něm šetříme.

A nabíjecí místa. Přidat prodlužovačky na zem k postelím a za sedačky, pokud chybí v místě zásuvka. Každý si pořád potřebuje něco dobít.

Za třetí. Dekorace, doplňky.

Je až neuvěřitelné, kolik je třeba obrazů.

Nenecháme ošálit pouhým okem a v průběhu práce si děláme fotky. Stěna, která se pocitově zdá plná na fotografii často vypadá ještě prázdně. A je třeba doplnit další obrazy. Fotka je to, co nám prodává.

Doplňujeme  věšáky na chodbu a do koupelen. Také poličky a dekorační předměty – vázy, květiny a různé objekty. Potřebujeme navodit atmosféru. Tady se snažíme být umírnění, co předmět, to chytač prachu. Nakonec to budeme muset nechat uklízet a kontrolovat.

Za čtvrté. Aranžmá, úklid, věci navíc.

Je třeba ještě dokoupit nějaké kusy nábytku, například nikdy není dost židlí. Ale s ohledem na volné místo, host bude mít většinou kufry.

Vše správně naaranžovat. Vystříkat proti hmyzu. Opravit dosedání dveří, zavírání na oknech, vrzání pantů a podobné drobnosti. A důkladně uklidit.

Přidat kafe, čaj, cukr, olivový olej a třeba bonbóny, aby host nemusel hned první den vše kupovat. Toto se nám vrátí ve vynikajícím hodnocení.

Nakonec to skoro nejdůležitější. Profesionální fotky.

Klient si objednává z fotografie. Těch, co se vrací na stejné místo třeba za rok je malé procento. Bez profesionální fotografie to dnes už nejde. Doby, kdy se to nacvakalo na mobil a hned dalo na web jsou dávno pryč.

Fotografie se musí potenciálnímu klientovi ihned líbit, máme méně než 20 sekund! Po této době buď klikne jinam nebo jsme ho zaujali a pokračuje.

Mám štěstí, že fotografie je mým dlouhodobým koníčkem. Můj archiv obsahuje desítky tisíc fotek. Mám také odpovídající vybavení i zručnost při práci ve Photoshopu.

Současně používám i poslední smartphone Samsung nejvyšší řady, přesto dávám nejčastěji přednost zrcadlovce. Nejraději mám plnoformátový Nikon se širokoúhlým objektivem. Pracuji v manuálním režimu, fotím do RAW a následně edituji v Lightroomu a Photoshopu.

Vlevo jsou původní fotografie ze stejné místnosti i úhlu tak, jak je měl původní majitel publikované na Booking.com.

Vpravo jsou moje fotky po našem redesignu místností. Také publikované na Booking.com, Airbnb a dalších.

No schválně, kde byste se ubytovali raději? A který z těch apartmánů byste raději vlastnili?

Oldřich Karas

Please follow and like us: