Koronavirus na ústupu (u nás skoro nebyl)

by

👍 Andaluzie byla a je nejméně zasaženou autonomní oblastí

🥇 El Puerto de Santa María nejméně zasaženým městem v provincii

Koronavirus ve Španělsku napáchal množství škod. Skoro všechny události, které plnily novinové titulky se odehrávaly 500 – 1000 kilometrů na sever od nás. Madrid, Barcelona, Rioja. Těžce zkoušené oblasti s nižšími teplotami, vyšší koncentrací lidí i znečištění vzduchu.

Andaluzie spolu s Kanárskými ostrovy patřila a patří k nejméně postiženým oblastem Španělska. A v provincii je nejméně postiženým městem stotisícové El Puerto de Santa María s celkem 55 případy onemocnění Covid-19 a jediným úmrtím. To je daleko méně než třeba ve Středních Čechách a zhruba 2,5x méně než v Praze.

V průběhu místní  karantény jste se nás opakovaně ptali, znepokojeni ze zpráv o Španělsku, jaká je u nás situace, jestli jsme v pořádku a podobně. Tady na jihu se vážně žádné drama nekonalo. Situace tu byla a zůstává klidná, ale vztahovala se na nás opatření vlády a podmínky nouzového stavu stejně jako v nejvíce postižených oblastech. Tedy úplný zákaz vycházení. Jedna osoba mohla jet nakoupit potraviny nebo léky. Žádné vycházky.

Brzy otvíráme!

Dnes je 1. května, ode dneška jsou tu otevřené pláže. V El Puertu i v celé provincii Cádiz.

Nouzový stav končí ve Španělsku 9. května a život obyvatel budou opět více řídit jednotlivé autonomie a místní samosprávy. V našem případě Andaluzie a Cádiz.

Podmínky pro rozvolnění jsou u nás na jihu splněny. Od 11. května se otevírají prodejny, restaurace i hotely a penziony. Samozřejmě za dodržování dalších opatření. Ta boužel doléhají hlavně na hotely. Nemohou zatím otevřít společné prostory – bazény, tělocvičny, zahrady apod.

Naopak pro turistické apartmány, což je náš případ, žádná výrazná omezení nebudou. Toto individuální ubytování je ze své podstaty velmi vhodné pro zajištění sociálních rozestupů. Očekáváme výborou letní sezónu. Už máme první nové rezervace ubytování na květen pro apartmány našich klientů z ČR!

Bude povoleno cestování v rámci provincií, kde to situace umožní. Sever – Madrid, Barcelona, Valencie aj. zatím podmínky nesplňují.

ANDALUCÍA SÍ 👍! Andaluzie je nejjižnější pevninská autonomní oblast. Má nejvíc obyvatel z celého Španělska, 8,5 milionu. Rozlohou je větší než ČR a je to druhá největší španělská autonomní oblast.

Turisté z velkých měst na severu Andaluzie – Sevilla, Cordoba, Granada jsou k nám na jih tradičně zvyklí v létě jezdit, tvoří tu každoročně většinu letních turistů. Případný výpadek zahraničních návštěvníků nám v tomto mimořádném roce doplní místní. Ti naopak omezí své zahraniční dovolené.

Situace například na Kanárských ostrovech je v tomto ohledu opačná. Pohyb v rámci provincie tam turistickému sektoru nepomůže. Tam jsou zcela závislí na zahraniční klientele, místní turisté tam v podstatě neexistují.

Restaurace u nás musí omezit obsazenost uvnitř a venku na zahrádkách mít rozestupy mezi stoly alespň 1,5 metru. Města vycházejí podnikatelům vstříc a umožní jim zdarma obsadit větší plochu chodníku, aby mohli použít původní počet stolů venku.

Na plážích se také musí udržovat rozestupy alespoň 3 metry. Doporučeno je všude i používání roušek, většina lidí doporučení dodržuje. Letní sezóna tedy rozhodně bude, i když s dílčími omezeními.

Uvažujete o investici?

Ceny nemovitostí tu zatím výrazně neklesají, také díky výše uvedenému. Zdejší ceny nemovitostí nejsou ale zatím vysoké, jsou srovnatelné s cenami v ČR mimo Prahu.

Realitní trh tady ale 2 měsíce de facto stál. Jakmile se opět otevře, 11.5., už jen technicky bude na trhu více prodávajících. Těch kteří neodloží prodej kvůli situaci – stěhování, rozvody, dědictví. Očekávám tak více zajímavých příležitostí než tomu bývá v jiných letech.

Napište mi, zavolejte. Najděte si svůj bezpečný kout na jihu Španělska, u moře, který vám bude vydělávat když tu nebudete. Určitě bychom našli něco zajímavého. Také jsme natěšeni zpátky do práce 😀

Oldřich Karas

Please follow and like us: